Drzwi wewnętrzne – przylgowe czy bezprzylgowe?

Kompletujesz wyposażenie domu lub mieszkania? Prędzej czy później staniesz przed wyborem drzwi wewnętrznych Insolut, a wówczas będziesz musiał zdecydować się na konkretny model. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jakie wybrać drzwi wewnętrzne – przylgowe czy bezprzylgowe? Jeśli jesteś zainteresowany tym tematem, zapraszamy do lektury!

Drzwi wewnętrzne przylgowe a bezprzylgowe – czym się różnią?

Wybierając drzwi wewnętrzne możesz z łatwością zauważyć, że istnieją dwa rodzaje różniące się między sobą typem (profilem) krawędzi. Drzwi bezprzylgowe to takie, w których zawiasy są chowane, dlatego po ich zamknięciu stają się całkowicie niewidoczne, a krawędzie drzwi są gładkie. Dzięki temu drzwi wewnętrzne łączą się wizualnie z ościeżnicą, natomiast skrzydło wygląda na o wiele bardziej masywne. 

Drzwi wewnętrzne przylgowe natomiast stanowią całkowite przeciwieństwo tych pierwszych. W takim modelu drzwi, skrzydła wykończone są krawędzią wyposażoną wcięciami zachodzącymi na ościeżnicę. Jest to klasyka gatunku, pozwalająca na stworzenie tradycyjnych stylizacji wnętrza.

Drzwi wewnętrzne przylgowe czy bezprzylgowe – jakie wybrać?

Oba modele drzwi wewnętrznych posiada zarówno swoje wady, jak i zalety. Warto jednak wiedzieć, że w każdej sytuacji i w zależności od potrzeb wybierzemy inny wariant. Drzwi wewnętrzne przylgowe sprawdzają się we wszystkich wnętrzach, które urządzone są w stylu klasycznym, tradycyjnym oraz eleganckim. Pasują zarówno do szykownego salonu lub pokoju dziennego, jak również barokowej sypialni. Kolorystyka oraz wzornictwo dopasowane stylistyką do mebli znajdujących się w pomieszczeniu dodatkowo jeszcze podkreśli urodę zarówno wnętrza, jak i samych drzwi. Stworzysz dzięki temu niepowtarzalną całość.

Co jeszcze charakteryzuje drzwi wewnętrzne przylgowe? Okazuje się, że w przeciwieństwie do modeli bezprzylgowych, znakomicie tłumią hałasy. Z tego powodu doskonałym pomysłem jest wybieranie tego rodzaju drzwi zarówno do sypialni, jak także do gabinetu, w którym pracujesz.

Klasyka gatunku – drzwi wewnętrzne przylgowe

Większość z nas posiada wnętrza urządzone tradycyjnie, klasycznie lub elegancko, dlatego najlepszym i najbardziej uniwersalnym modelem będą drzwi wewnętrzne przylgowe. Wybór odpowiedniego stylu nie powinien być zbyt trudnym wyzwaniem, ponieważ dziś istnieje tak bogate wzornictwo, iż nie ma najmniejszego nawet problemu z dopasowaniem idealnego modelu zarówno do własnych oczekiwań i potrzeb, jak również do wyglądu Twoich wnętrz. 

O czym warto pamiętać? Przede wszystkim warto utrzymać jeden styl drzwi wewnętrznych w całym mieszkaniu lub domu. Nie warto żonglować stylami, lecz skupić się na jednym.

Jakie klamki pasują do takiego rodzaju drzwi wewnętrznych? Znakomicie sprawdzi się klasyczny srebrny kolor, zarówno z lekkim połyskiem, jak również matowe. Warto jednak wziąć pod uwagę również kolorystykę całego skrzydła oraz dominujące we wnętrzach kolory. Jeśli są one chłodne, lepiej sprawdzi się srebro, a jeśli ciepłe – wybierz złoto. Ciekawym pomysłem są także klamki kolorowe, np. czarne.

Decydując się na drzwi wewnętrzne przylgowe, masz do wyboru pełen wachlarz rozmaitych wzorów i kolorów nie tylko samych drzwi, ale i akcesoriów, dzięki czemu łatwiej będzie skomponować idealny duet. Z tego powodu warto wybrać klasyczne drzwi przylgowe, które są również uniwersalne, natomiast klasyka zawsze obroni się sama i znajdzie zastosowanie w każdym rodzaju wnętrza, niezależnie od jego stylistyki i wyglądu.